علائم دستگاه گوارش در دوچرخه سواری کاملاً شایع است. اکثر ما در طی دوچرخه سواری برخی از انواع سو هاضمه، نفخ شکم، حالت تهوع یا گرفتگی معده را تجربه کرده ایم. از نظر بسیاری، این مشکلات آزار دهنده قابل تحمل هستند، اما برای بعضی ها می توانند باعث گرفتاری شوند. و هیچ کس دوست ندارد هنگام دوچرخه سواری احساس ناخوشایندی داشته باشد.

به منظور تلاش برای درک اینکه چرا بدن شما نسبت به انجام ورزشی که برای شما مفید است عکس العمل منفی نشان می دهد این آموزش در تیم تحریریه وب سایت دوچرخه راش آماده شده است تا با توجه به منابع پژوهشی و مقالات علمی، اطلاعاتی به منظور درک این مشکلات به مخاطبان ارائه دهند. با توجه به این پژوهش ها راهنمایی برای درک اینکه در بدن شما چه اتفاقی می افتد و چگونه می توان جلوی آنها را گرفت تا روز شما را خراب نکنند تهیه شده است.

 

چه اتفاقی در حال افتادن است؟

اگرچه سو هاضمه، نفخ شکم، حالت تهوع و گرفتگی معده هرکدام به صورت جداگانه قابل کنترل است، منشأ این انواع مختلف از ناراحتی ها در ناحیۀ شکمی عموما دلایل مشابهی هستند.

هنگام رکاب زدن، در نتیجه کاهش جریان خون، تغییرات فیزیولوژیکی در دستگاه گوارش رخ می دهد. جریان خون به دور از دستگاه گوارش هدایت می شود، زیرا بدن تصور می کند که این منطقه مهم نیست. در عوض، جریان خون به سمت عضلاتی که در حال فعالیت هستند متمرکز می شود. این موضوع نحوۀ عملکرد رودۀ شما را تغییر می دهد و حرکت غذا از طریق آن منظم نخواهد بود، که می تواند منجر به تحریک و التهاب دستگاه گوارش شود.

همچنین هورمون های زیادی مانند آدرنالین، نورآدرنالین و کورتیزول (هورمون های استرس) در حال ترشح و گردش در خون هستند. اینها نیز بر تحرک دستگاه گوارش تأثیر می گذارند. دستگاه گوارش همچنین هورمون ها و آنزیم های خاص خود را برای مقابله با استرسی که هنگام ورزش بر آن وارد می کنید تولید می کند. این روند به اختلالات عمومی که دوچرخه سواری در دستگاه گوارش شما ایجاد می نماید کمک می کند.

همه اینها بدان معنی است که در توانایی شما در جذب مواد مغذی و مایعات تغییراتی ایجاد می شود و سرعت هضم را کند می کند.

نکته اصلی: دوچرخه سواری سیستم هضم شما را از مختل می کند زیرا بدن در حال ورزش جریان خون را به سمت عضلات هدایت می کند.

 

مشکل گوارشی در ناحیه پایینی شکم

به ویژه نفخ شکم می تواند مشکل ساز شود. باکتریهای روده فرصت بیشتری برای تخمیر هر ماده غذایی هضم نشده ای دارند که در روده باقی مانده است. نتیجه این تخمیر گاز بیش از حد است.

پژوهشگران تأیید می کنند که علائمی مانند نفخ شکم به نظر می رسد بیشتر در زنان و جوانان ورزشکار هنگام کمبود آب بدن یا مصرف یک وعده غذایی ۳-۴ ساعت قبل از ورزش اتفاق بیافتد.

سه ساعت غذا نخوردن برای همۀ افراد آسان نیست، اما این اطلاعات ممکن است برای کسانی که می توانند خود را کنترل کنند مفید باشد.

به نظر می رسد دوچرخه سواران استقامتی نیز بیشتر در معرض خطر مشکلات گوارشی هستند، و این با غذاها و نوشیدنی های مصرف شده در طول تمرین و مسابقات بهبود نمی یابد. ژل ها و نوشیدنی های انرژی زا می توانند باعث جابجایی آب در دستگاه گوارش شوند تا به جذب قندهای ژل ها و نوشیدنی ها کمک کند. این بدان معناست که شما می توانید شیرینی ساکارین را به عنوان انرژی اصلی استفاده کنید، اما باعث اختلال بیشتر در روند هضم می شود.

متأسفانه، بسیاری از دوچرخه سواران علائمی فراتر از نفخ شکم دارند. علت واقعی اسهال در دوچرخه سواران به طور کامل درک نشده است. به نظر می رسد این در دونده ها بیشتر از دوچرخه سواران است، اما باز هم اتفاق نظر کلی این است که این معضل به تحریک روده مربوط است.

 

مشکل گوارشی در ناحیه بالایی شکم

دلیل اینکه احتمالاً دوچرخه سواران دچار مشکلات گوارشی در نیمه فوقانی دستگاه گوارش می شوند کاملاً به مکانیک حرکت برمی گردد: خم شدن در تنه به معنای فشار آوردن به اسفنکتر مری (“دریچه بین مری و معده” ) است.

این باعث می شود محتویات معده به داخل مری رانده شود و به دوچرخه سواران رفلاکس اسید داده یا حتی باعث استفراغ آنها شود. بدیهی است که تغییر در جریان خون که قبلاً بحث شد، به این علائم کمک نمی کند.

 

مدیریت علائم گوارشی

اگر علائم مداوم و شدید باشد اول و مهمترین کار این است که باید توسط پزشک عمومی بررسی شود تا مطمئین شوید هیچ گونه مسئله پزشکی وجود ندارد. اگر همه موارد برای شما روشن است، یا مشکلات شما ملایم است، برای بهبود کیفیت دوچرخه سواری برخی از توصیه های که در وب سایت دوچرخه راش ارائه شده است را امتحان کنید:

 

  1. به بدن آبرسانی کنید. قبل از تمرین اطمینان حاصل کنید که به خوبی هیدراته شده اید و در حین تمرین نوشیدنی های مختلف ورزشی را آزمایش کنید تا نوشیدنی مناسب خود را پیدا کند.

 

  1. شواهد نشان می دهد نوشیدنی های حاوی فروکتوز می توانند بیش از گلوکز، ساکارز یا مالتودکسترین ها، مشکلات هضم را تشدید کنند. از نوشیدنی های حاوی فروکتوز خودداری کنید و برچسب محصولات مورد استفاده خود را بخوانید.

 

  1. از مصرف وعده های غذایی پرچرب در طی سه ساعت قبل تمرین خودداری کنید.

 

  1. تحقیقات به طور مداوم نشان می دهد که نوشیدنی های پلیمری گلوکز (نوشیدنی های ورزشی) با محلول ۶-۸٪ مخلوط شده از نظر جذب انرژی و مایعات از نوشیدنی بهینه هستند. با این حال، هرچه مقدار گلوکز موجود در نوشیدنی بیشتر باشد، زمان تخلیه از معده به روده کوچک کاهش می یابد. بنابراین، مصرف یک نوشیدنی پلیمری گلوکز که غلظت کمتری دارد ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

 

  1. به موقعیت بدن خود در دوچرخه نگاه کنید. آیا ارتفاع فرمان شما خیلی کم است؟ آیا سعی می کنید برای بهبود وضعیت بدن مرتب از زین بلند شوید؟

 

  1. برای بعضی از افراد ممکن است داروی ضد اسپاسم یا دارویی برای کاهش تولید اسید معده مفید باشد، با این حال، این داروها فقط باید تحت نظارت پزشک استفاده شود.

 

  1. تحریک طولانی مدت دستگاه گوارش می تواند منجر به بیماری شناخته شده به نام دیس بیوسیس[۱](عدم تعادل باکتریایی خوب در روده) شود. یک رژیم مکمل پروبیوتیک با کیفیت خوب ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

 

منبع:

https://totalwomenscycling.com/fitness/guide-gastrointestinal-symptoms-cycling

 

[۱] dysbiosis